Wycieczka do Parku legend
27 września w ramach klasowych obchodów "Dnia Chłopaka" uczniowie klasy 6tej PSP im. Jana Pawła II w Pawłowie wybrali się na wycieczkę do "Parku Legend". Pobyt w Nowej Słupi rozpoczęliśmy od wejścia ścieżką dydaktyczną na Łysą Górę, po krótkim odpoczynku przeszliśmy na taras widokowy na Gołoborzu, korzystając z pięknej jesiennej pogody podziwialiśmy okolicę. Dzięki porozumieniu gmin leżących w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego ze szlaku na Łysą Górę i tarasu widokowego na Gołoborzu mogliśmy skorzystać za darmo. W drogę powrotną udaliśmy się traktem królewskim i po około czterdziestu minutach doszliśmy do "Parku Legend". Po krótkim odpoczynku i posileniu się rozpoczęliśmy zwiedzanie multimedialnej ekspozycji, naszym wirtualnym przewodnikiem był znany muzyk - Marek Piekarczyk. Poznaliśmy obyczaje i obrzędowość naszego regionu z okresu przed chrztem Polski, następnie w kolejnych pomieszczeniach mogliśmy posłuchać legend związanych z Łysą Górą, Gołoborzem, zamkiem Krzyżtopór, Kielcami, Emerykiem, zbójem Kakiem, zbójem Madejem. Po pokazie obejrzeliśmy jeszcze krótki seans w kinie 3D. Skorzystaliśmy także ze środka transportu czarownicy, każdy z nas odbył podróż na miotle, dzięki googlom VR i ruchomym fotelom podróż wydawała się na tyle realistyczna, że niektórzy chcieli ją odbyć jeszcze raz.
Pobyt w Nowej Słupi zakończyliśmy wizytę w miejscowej cukierni, gdzie lody jak zawsze smakowały wyśmienicie.
O bezpieczeństwo uczestników wycieczki dbali: Anna Tokarska i Mariusz Komenda.
Opracował: Mariusz Komenda

