Nasi uczniowie na Świętokrzyskim Kongresie Samorządów Uczniowskich
W dniu 26 września 2023 r. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbył się Świętokrzyski Kongres Samorządów Uczniowskich. Organizatorami Kongresu byli Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki.
Celem Kongresu było zwiększenie efektywności działań samorządów uczniowskich, zachęcenie młodych ludzi do większego zaangażowania w działania społeczności szkolnych oraz lokalnych, tworzenie silnej społeczności uczniowskiej, współpraca, a także budowanie świadomości obywatelskiej wśród rówieśników. Spotkanie było okazją do dyskusji oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania samorządów uczniowskich, ponieważ podczas spotkania młodzi ludzie mogli wymienić się pomysłami i doświadczeniem w pracy w samorządzie. Uczestnicy- uczniowie szkół podstawowych- mówili o współpracy, o tym, jak tworzyć silną społeczność uczniowską oraz o problemach z jakimi borykają się w pracy samorządowej. W kongresie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół z województwa, a wśród nich nasi członkowie Samorządu Uczniowskiego: Adrian Janowski, Lena Arczewska i Gabriela Derlatka wraz z opiekunem SU p. Agnieszką Żur. Nasi uczniowie zdobyli ciekawe doświadczenie uczestnicząc w tym kongresie; mieli okazję do zapoznania się z dobrymi praktykami w zakresie działań samorządów uczniowskich i wrócili z pomysłami jak jeszcze udoskonalić pracę naszego samorządu.
Opracowanie: Agnieszka Żur

