Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
To już XII edycja Narodowego Czytania, którą objęła swoim patronatem para prezydencka. Tegoroczną lekturą była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. W tegorocznym czytaniu wzięli udział uczniowie kl. IV, V, VII i VIII pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego p. Edyty Truchlewskiej, p. Edyty Turek, p. Wiesławy Rutkowskiej oraz nauczyciela bibliotekarza p. Justyny Mazurek. Klasa VII wykonała gazetkę tematyczną i przeczytała fragmenty I tomu powieści traktującego o legendzie Jana i Cecylii oraz dalszych losach rodu Bohatyrowiczów. Uczniowie kl. IV na lekcji języka polskiego przeczytali kilka krótkich fragmentów - cytaty z utworu, które można uznać za uniwersalne prawdy, jakimi należy kierować się w życiu. Otrzymali zakładki do książek, dzięki którym słowa Elizy Orzeszkowej na długo zapadną im w pamięci. Starsi koledzy z kl. VIII z dużym zaangażowaniem zaprezentowali wybrane fragmenty powieści koleżankom i kolegom z kl. V. Przenieść się na chwilę do świata ,,Nad Niemnem” pozwoliły nam wysłuchane opisy nadniemeńskiej przyrody oraz opisy życia. Coroczny udział w akcji Narodowego Czytania jest niewątpliwie dobrym sposobem promowania czytelnictwa wśród młodego pokolenia Polaków. Kolejna edycja już za rok.
Opracowanie: Justyna Mazurek

