Spotkanie autorskie z Marią Weber
7 marca 2025r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie miało miejsce wspaniałe spotkanie.
Tematem przewodnim były sylwetki niezwykłych kobiet - wojowniczek czasów II Wojny Światowej.
Na początku państwo Monika oraz Damian Żabiccy - przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci „Ponury - Nurt” przybliżyli uczestnikom spotkania postacie kobiet, które w czasie wojny wykazały się niesamowitą odwagą i walecznością, wstępując do oddziałów partyzanckich. Prezentacja pani Moniki przybliżyła nam trzy sylwetki dzielnych kobiet żołnierek m.in. Józefy Stefanowskiej –Rybus ps „Poranek’', Grażyny Śniadeckiej ps ”Grażyna”, Ludmiły Bożeny Stefanowskiej ps. „ Zjawa”.
Były to jedyne żołnierki w zgrupowaniach partyzanckich AK „ Ponury”.
Kolejną częścią popołudnia w bibliotece było spotkanie autorskie z panią Marią Weber - autorką książek o kobietach, które zapisały się na kartach historii Polski. Pani Maria opowiedziała o swoich dziełach oraz o bohaterkach swoich książek: „Brzemię niewinności. Emilia Malessa „Marcysia”1909-1949”, „Agentka dwóch wojen. Władysława Macieszyna „Sława”, „Komendantka. O gen. Marii Wittek”, „Ucieczka z twierdzy Bobrujsk. Józefa Lis-Błońska”, "Jedno życie to za mało. Rzecz o Hannie Chorążynie”.
Wśród gości miło było nam powitać, Marka Wojtasa wójta Gminy Pawłów, Szymona Kosiarskiego zastępcę wójta, Tomasza Kitę radnego wsi Radkowice- Rzepin I, Teresę Piwnik bratanicę „Ponurego”, Alicję Imiołek byłą dyrektor GOKSiR w Pawłowie, Edytę Kwiecień przewodnik świętokrzyską, Wiesławę Bernacką córkę patrona biblioteki Michała Basy, czytelników, nauczycieli, Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki, Klub Seniora.
Gościliśmy też Wydawnictwo Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego z Warszawy. Uczestnicy spotkania mogli zakupić książki pani Marii Weber.
Pan Szymon Kosiarski zastępca wójta złożył życzenia wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet.
Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za obecność
