Dzień Edukacji Narodowej w Radkowicach
W dniu 13 października 2025r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wandy Pomianowskiej w Radkowicach odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnów – państwowego i szkoły. Następnie Pan dyrektor Marcin Głowacki przywitał wszystkich gości, pracowników szkoły oraz dzieci. Uroczystość zaszczycili swą obecnością: Pan Tomasz Kita – radny gminy Pawłów, Pan Damian Żabicki – przewodniczący Rady Rodziców, Pani Agata Surowiec – członek Rady Rodziców, Pani Agata Markiewicz – emerytowana nauczycielka naszej szkoły.
Pan dyrektor przypomniał historię powstania Dnia Edukacji Narodowej, przekazał życzenia od wójta gminy Pana Marka Wojtasa, Pani kierownik SCO w Pawłowie Róży Koszarskiej-Duda i radnego Pana Stanisława Pochecia oraz zacytował kilka ważnych myśli na temat roli nauczyciela. Wręczył również nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i opiekuńczej, które otrzymały panie: Irmina Królczyk, Bożena Kalista, Katarzyna Koszarska, Iwona Rokita. Nagrody dostali także pracownicy administracji i obsługi – panie Magdalena Pożoga, Kamila Bado, Marzena Stanecka i Ewa Mergalska. Ponadto Pan dyrektor przypomniał, że dwoje nauczycieli naszej szkoły – pani Anna Prostak-Latała i pan Dariusz Lichocki – otrzymało wcześniej nagrody wójta na gminnej uroczystości w dniu 9 października w Godowie.
W dalszej części widzowie obejrzeli humorystyczny program pt. „Republika Uczniowska”, w którym dzieci, w ramach ministerialnego eksperymentu, przejmują władzę w szkole. W finale eksperyment ponosi fiasko i uczniowie proszą nauczycieli o powrót do pracy. Występ został wzbogacony o piosenki w wykonaniu chóru klasy 5. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 5-8 pod kierunkiem wychowawców – p. Edyty Lipczyńskiej, p. M. Lichockiej i p. D. Lichockiego oraz nauczyciela muzyki p. Irminy Królczyk.
Pan dyrektor podziękował młodym artystom za występ, po czym głos zabrali goście – pan Tomasz Kita i pan Damian Żabicki. Zgodnie podkreślili wyjątkowy charakter zawodu nauczyciela i jego wpływ na los młodych ludzi, których uczy i wychowuje. Obaj panowie życzyli też miłego świętowania.
Po zakończonej akademii Pan dyrektor Marcin Głowacki zaprosił gości i pracowników szkoły na wspólny poczęstunek.
Opracowała: Edyta Lipczyńska

