Tydzień Kultury Języka
Wyjątkowe spotkania z językiem polskim miały miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach. Od 11 do 15 marca uczniowie klasy IV i VII zmagali się z różnorodnymi zadaniami. Językowe potyczki rozpoczęli od napisania dyktanda, następnie przystąpili do Turnieju Językowego ,,Z polszczyzną za pan brat”. Zadania obejmowały zagadnienia z zakresu: poprawności językowej, stylów polszczyzny, zapożyczeń, poprawnej konstrukcji i znaczenia wybranych frazeologizmów. Płynność wypowiedzi i dykcji uczniowie ćwiczyli podczas odczytywania skrętaczy językowych. W ciekawy sposób przedstawili wybrane zasady ortograficzne, wykonując plakat pod hasłem ,, Wesoła ortografia”. Siódmoklasiści wykazali się niezwykłą pomysłowością, wcielając się w swoich ulubionych bohaterów literackich. Uczniowie przygotowali również ciekawą prezentację multimedialną oraz oryginalne plakaty. Przedstawili na nich wybitne sylwetki osób, które mogą stać się dla młodzieży autorytetami. Przybliżyli postacie, takie jak: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński, Władysław Zamoyski, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, rodzina Ulmów.
Tegoroczne obchody Tygodnia Kultury należy zaliczyć do udanych. Zaproponowane działania nie tylko wzbudziły zainteresowanie uczniów językiem polskim uwrażliwiając ich na piękno i potęgę słowa, ale także zachęciły do poszerzenia i pogłębienia wiedzy na temat wielkich postaci, które miały nieoceniony wkład w polską kulturę i naukę. Wyróżnieni uczniowie otrzymali oceny celujące z języka polskiego, dyplomy oraz słodkie upominki.
Opracowała: Elżbieta Madej

