Światowy Dzień Cukrzycy - PSP Łomno
14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, który został ustanowiony w 1991r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia, jako odpowiedź na nasilające się występowanie przypadków cukrzycy na całym świecie.
Z tej okazji w klasie I odbyły się zajęcia, dzięki którym uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat cukrzycy. Uczniowie obejrzeli prezentację, podczas której dowiedzieli się czym jest cukrzyca, skąd bierze się cukier we krwi, w jaki sposób dokonujemy pomiaru cukru, jakie są objawy hiperglikemii oraz hipoglikemia. Następnie uczniowie uczestniczyli w wirtualnym spotkaniu z Misiem Radkiem, który opowiedział skąd bierze się cukrzyca i jakie są jej pierwsze symptomy. Dowiedzieli się również, jak ważna jest samodyscyplina w życiu każdego cukrzyka. Na koniec zajęć uczniowie mieli okazję zobaczyć glukometr, który pomaga ludziom chorym na cukrzycę w codziennym funkcjonowaniu.
Ponadto w szkole została zaprezentowana tematyczna gazetka.
Głównym celem akcji było zwiększenie świadomości na temat cukrzycy w środowisku szkolnym oraz kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji dla osób przewlekle chorych.
Zdjęcia wykonane za pomocą aparatu fotograficznego, pozyskanego w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”.
Opracowanie: Sylwia Stajniak, Małgorzata Jóźwik, Urszula Rokita

