Rozmowy o naszych „braciach mniejszych”… Spotkanie uczniów z Chybic z lekarzem weterynarii – panem Marcinem Mandziakiem
W dniu 1. grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Feliksa Szczęsnego Karnickiego– w ramach zajęć świetlicowych – mieliśmy zaszczyt gościć lekarza weterynarii- pana Marcina Mandziaka. Pan doktor prowadzi lecznicę dla zwierząt eMwet w Brzeziu i leczy zarówno zwierzęta gospodarskie, jak i towarzyszące. Bywa, że pacjentami są i dzikie zwierzęta.
Pewnym jest, że wszystkie znajdują profesjonalną pomoc i troskliwą opiekę, bowiem pan doktor znany jest z wielkiego zaangażowania w swoją pracę i empatycznego podejścia do zwierząt.
O tym, jak traktować zwierzęta uczniowie wysłuchali już na samym początku spotkania. Wskazówki pana doktora nawiązywały do aktualnej pory roku, a więc nastającej zimy, podczas której należy szczególnie zadbać o dobrostan zwierząt.
Uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką nad zwierzętami w okresie zimowym, dzięki czemu nawiązała się ciekawa dyskusja.
Pan doktor zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków, gdyż ma to ogromny wpływ na kondycję zdrowotną naszych podopiecznych. Tak więc zarówno w domach, jak i w budynkach gospodarczych, miejsca dla zwierząt powinny być zadbane, czyste, ciepłe.
Odczuwanie pragnienia, głodu, chłodu, bólu, samotności, strachu– niczym nie różni się u zwierząt od tych samych doznań u człowieka.
Mając tę świadomość, powinniśmy opiekować się naszymi zwierzętami w taki sposób, aby nie narażać ich na sytuacje prowadzące do utraty zdrowia.
Duże zainteresowanie uczniów rozbudziła prezentacja narzędzi weterynaryjnych, służących do diagnostyki i leczenia zwierząt. Ze szczególną uwagą uczniowie przysłuchiwali się przytaczanym przez pana doktora przypadkom z jego codziennej pracy przy leczeniu zwierząt.
Uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują panu Marcinowi Mandziakowi za niezwykle ciekawą opowieść o pracy lekarza weterynarii oraz za mądre wskazówki postępowania wobec zwierząt. Z pewnością postrzeganie zwierząt – zgodnie z dewizą Franciszka z Asyżu – jako naszych „braci mniejszych”, czyni człowieka lepszym i wrażliwszym.
Opracowała: Dorota Maciąg

