,,Spotkanie z naturą"
W dniu 17 kwietnia uczniowie klas IV i V pod opieką nauczycieli - p. Edyty Turek, p. Magdaleny Różyc i p. Dariusza Kasprowicza uczestniczyli w ekologicznych zajęciach terenowych. Autokarem udaliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego ,,Pytlówka" w Tarczku na warsztaty przyrodnicze zorganizowane w ramach programu Lokalnej Grupy Działania ,,Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Gór Świętokrzyskich". Podczas zajęć uczniowie poznali wiele aspektów ekologii i ich przełożenia na codzienne życie człowieka. Na wstępie wszyscy sprawdzili swoją wiedzę poprawnej segregacji przykładowych śmieci zgodnie z obowiązującymi zasadami recyclingu. Podczas spaceru po łące dowiedzieli się, że sozologia to czynna ochrona środowiska i każdy powinien ją stosować. Podziwiając bioróżnorodność rozpoznawali gatunki roślin użytkowych - babkę lancetowatą, miętę pieprzową, pokrzywę zwyczajną, mniszka lekarskiego, szczaw i skrzyp polny oraz cieszyli się ze spotkania z bocianem białym, żabą trawną, koniem polskim, owcami i kozami. Szczególnie poszukiwano bobra oglądając ślad jego działalności - ścięte drzewo i żeremie. Na podstawie mchu wyznaczaliśmy kierunek północny, a na brzegach strumienia rozpoznawaliśmy czym jest muł ił z żelazem barwiącym wodę. Ciekawym elementem warsztatów były nowe informacje na temat owadów zapalających, łąk kwietnych, mody na domki dla owadów, a dodatkowe emocje wzbudziło własnoręczne sklejanie kulistej bomby kwietnej. Podczas oglądania prezentacji multimedialnej na temat źródeł energii odnawialnej, instalacji fotowoltaicznej, działania falownika i pompy ciepła uczniowie chętnie brali udział w dyskusji. Ogromne zainteresowanie wzbudziły informacje o rodzajach elektrowni, turbinach, wiatrakach oraz nowoczesnych technologiach produkcji i działania samochodów elektrycznych. Trudne zagadnienia zróżnicowania ekosystemów, gatunków i genów oraz zanieczyszczeń środowiska zagrażających organizmom wraz z obrazem wielkiej plamy śmieci na Oceanie Spokojnym wywołały zdumienie. Oprócz nauki był również pyszny poczęstunek - naleśniki z dżemem owocowym lub twarożkiem i gorąca herbata. Na zakończenie uczniowie skorzystali z sali zabaw, gdzie świetnie bawili się na trampolinie, w basenie z piłkami oraz grając w cymbergaja lub tenisa stołowego. Ekologiczne spotkanie z naturą było jednym z elementów naszych szkolnych obchodów zbliżającego się Dnia Ziemi. Dziękujemy serdecznie prowadzącym warsztaty - Państwu Annie i Michałowi Sokalskim oraz Pani Sylwii Miśkiewicz za przekazaną wiedzę i miłą atmosferę.
Opracowanie: Magdalena Różyc
Publikacja: Urszula Grunt - Sopińska

