"Dzień Ziemi"
Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe światowe ekologiczne święto. Ustanowione w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku na skutek debaty po katastrofie ekologicznej - awarii platformy wiertniczej w 1969 roku, w wyniku której przez wyciek do oceanu ropy naftowej zginęły tysiące organizmów, a skutki zanieczyszczenia środowiska były długo odczuwalne. W Polsce święto obchodzone jest od 1990 roku. Troska o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Ziemia to nasz wspólny dom, dający nam wodę, powietrze i różnorodność organizmów. Dlatego wszyscy powinniśmy troszczyć się o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło Dnia Ziemi - ,,mniejszy ślad - lepszy Świat" ściśle łączy się z myślą dotyczącą redukcji produkcji tworzyw sztucznych - ,,Planeta kontra plastik". Współczesne podstawowe zagrożenia naszej planety to: * zanieczyszczenia środowiska ogromem tworzyw sztucznych *wycinka i pożary lasów Amazonii będących płucami Ziemi *zmiany klimatyczne z efektem topnienia lodowców oraz suszami, *degradacja wód i gleb *zanieczyszczenia odpadami przemysłowymi. Szczególnie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi stały się powszechnym światowym problemem, który niszczy środowisko, zmniejsza różnorodność gatunkową, zwiększa globalne ocieplenie oraz niesie wiele negatywnych skutków dla zdrowia ludzi. Problem zanieczyszczeń Ziemi dotyczy każdego z nas i wszyscy możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Od najmłodszych lat u uczniów wdrażając aspekty ekologiczne na zajęciach szkolnych zwiększamy świadomość społeczną. Wskazujemy, że poprzez wiele codziennych czynności możemy przyczynić się do poprawy stanu Ziemi, by pozostała błękitną planetą.
Opracowanie: Magdalena Różyc
Publikacja: Urszula Grunt - Sopińska
