„Przeszłość z teraźniejszością zwyczajami się spaja…” Konkurs na stroik bożonarodzeniowy w szkole w Chybicach
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Feliksa Szczęsnego Karnickiego w Chybicach wzięli udział w Konkursie na stroik bożonarodzeniowy.
Przygotowali świąteczne dekoracje w formie ozdób na stoły, świeczniki, drzwi. Wszystkie nawiązywały do motywów bożonarodzeniowych i zimowych. Misterne wykonanie stroików świadczy o zaangażowaniu uczniów w działania przybliżające zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Takim właśnie zwyczajem jest przyozdabianie domów, które w polskiej tradycji odnoszącej się do chrześcijaństwa, rozpoczyna się przygotowaniem wieńców adwentowych. W całym okresie Adwentu wykonywane są dekoracje wnętrz i obejść, które piękne Święta Bożego Narodzenia czynią jeszcze bliższymi sercu.
Bożonarodzeniowe stroiki naszych uczniów łączą elementy naturalne – gałązki krzewów i drzew iglastych, zasuszone trawy, owoce, słomę, siano – z gotowymi ozdobami choinkowymi – bombkami, łańcuchami, figurkami umieszczanymi w szopce. Wszystkie prace przenoszą nas w klimat Betlejem, gdzie narodził się Jezus. Plastyczne nawiązanie do świąt upamiętniających te narodziny pomaga bardziej realistycznie spojrzeć w przeszłość z Betlejem, aby odnaleźć jej ślad w naszej rzeczywistości. Taka łączność bowiem – teraźniejszości z przeszłością – jest gwarancją trwałości kulturowej i zapewnia właściwy rozwój młodych pokoleń.
Uczniowie - swym udziałem w konkursie na stroik bożonarodzeniowy - dowiedli, że dawne zwyczaje są ciągle obecne w życiu naszej społeczności.
Wyróżnienia zdobyli:
Damian Pustuła z klasy IIIb
Michał Pustuła z oddziału przedszkolnego
Karolina Głowacka z klasy Ia
Konrad Górecki z klasy Ib
Lena Kalista z klasy Ia
Miejsca „na podium” zajęli:
- w kategorii klas IV-VIII:
1. Lena Zabawska z klasy VIII
2. Maksymilian Biskup z klasy Va
3. Małgorzata Gadowska z klasy VIIa
- w kategorii klas I-III:
1. Maria Kosiarska z klasy IIa
Antonii Szyszkowski z klasy IIa
2. Emilia Jasztal z klasy Ib
Lena Niedzielska z klasy IIIa
3. Olaf Skorupa z klasy Ia
Dawid Pocheć z klasy IIIb
Dziękujemy wszystkim uczestnikom – za udział w konkursie, a ich Rodzicom i Dziadkom – za pomoc w wykonaniu pięknych prac. Życzymy, aby dni Świąt Bożego Narodzenia upłynęły w radości ducha
i rodzinnym szczęściu.
Opracowała: Dorota Maciąg

