Misie, misiaczki, misiunie…
W piątek 24 listopada 2023r. przedszkolaki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Feliksa Szczęsnego Karnickiego w Chybicach obchodziły bardzo ważne święto- Dzień Pluszowego Misia. A kto to jest miś? Miś to przytulanka, nasz najwierniejszy przyjaciel z dziecinnych lat. Dzieci poznały historię powstania święta, które ma już ponad 100 lat. Otóż historia pluszowego misia sięga roku1902, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ten ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiowi imienia Teddy i tak się je nazywa do dnia dzisiejszego. Od tej pory misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodając im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. A jakie misie znamy? Jest ich baaardzo wiele. Kto z nas nie zna: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Misia Yogi, Paddingtona, Gumi Misia i wielu innych. Przedszkolaki chętnie dzieliły się informacjami na temat swoich pluszaków, tworzyły ich portrety. W miłej i radosnej atmosferze minął im ten dzień. Bo przecież:
Miś pluszowy jest wspaniały
Taki miły, doskonały.
Miodek zjada gdzieś ukradkiem
I do dzieci uśmiecha się rankiem.
Towarzyszy mi dnia każdego
Przytulam go, gdy spotka mnie coś złego.
Miś to mój przyjaciel
Kiedyś, teraz i zawsze.
Opracowały: Marzena Orzeł, Elżbieta Mazur, Alicja Orłowska, Alicja Głowacka

