Logo Gminy Pawłów

Zespół "Sołtyski" z nagrodą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

W dniach 21-23 października, w Tarnogrodzie odbyła się 39. edycja Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Reprezentujący Gminę Pawłów Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołyski” zdobył nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W ciągu trzech dni w Tarnogrodzie wystąpiły najlepsze zespoły z całej Polski, które zostały docenione przez Radę Artystyczną i publiczność. Było lanie wosku, swaty, wywożenie młodożeńcowych, wyskubek, wyzwoliny na kowala. Dzień zakończono uzdrowieniem chorego na wondziory. Poza prezentacjami teatralnymi, zespoły uczestniczyły w warsztatach artystycznych.

Ostatecznie przyznano jedenaście nagród pieniężnych (po 2000 zł).

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powędrowała do Zespołu Ludowego „Jaworzanki” z Jaworza (pow. Kielecki, woj. Świętokrzyskie) za widowisko  „Ksiądz z wiatykiem i podział ojcowizny” – za pełen powagi i dostojeństwa obraz ostatniego pożegnania bliskiej osoby przez rodzinę i miejską społeczność oraz za dyscyplinę artystyczną drugiej części widowiska – o podziale ojcowizny.

Nagrody Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi otrzymały:

  • Zespół Folklorystyczno – Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa (pow. Starachowicki, woj. Świętokrzyskie) za zespołowe wykonanie dojrzałego aktorsko przedstawienia „Wyskubek” wyprowadzonego z tradycji wspólnej pracy wiejskiej społeczności (więcej o przedstawieniu pisaliśmy w sierpniowym wydaniu Kroniki Pawłowskiej);
  • Zespół Regionalny im. A. Markiewicz z Bukówca Górnego (pow. Leszczyński, woj. Wielkopolskie) za niezwykłe walory muzyczne i taneczne spektaklu „Oczepiny”, zespołowość oraz atrakcyjny plastycznie wizerunek kultury Bukówca;
  • Zespół „Lewkowianie” z Dokudowa (pow. Bialski, woj. Lubelskie) za ciekawie zakomponowany spektakl „Swaty”, poczucie humoru, dobrze prowadzony dialog oraz ciekawy scenariusz;
  • Zespół Granda na Urzeczu z Cieciszewa (pow. Piaseczyński, woj. Mazowieckie) za bardzo udane wprowadzenie nowego tematu – kultury podmiejskiej, brawurowe wykorzystanie różnorodnego repertuaru muzycznego oraz wysoką sprawność wykonawczą w spektaklu „Swaty – wieczór panieński”;
  • Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki (pow. Limanowski, woj. Małopolskie) Za wszechstronne ukazanie kultury regionu ze szczególnym uwzględnieniem zwyczaju rzemieślniczego w wieloosobowym, niezwykle żywiołowym widowisku „Wyzwolina na kowala” z imponującym udziałem muzyki i tańca.

Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymały:

  • Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki (pow. Oleski, woj. Opolskie) za wartościowy, mądry scenariusz oraz umiejętne wykorzystanie języka teatralnego w opowieści o ludzkim cierpieniu i potędze nadziei w spektaklu „Historia małego show”;
  • Zespół Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance (pow. Ostrowski, woj. Wielkopolskie) za imponujące odtworzenie zwyczaju karnawałowego, wydobycie urody gwary wielkopolskiej oraz bardzo atrakcyjną prezentację tradycyjnych tańców ze znakomitym udziałem młodych instrumentalistów w widowisku „Wywożenie młodożeńcowych”
  • Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej(pow. Tatrzański, woj. Małopolskie) za odnowienie tradycji i formy wędrownego teatru lalkowego i opowieści w barwnej pogodnej inscenizacji baśni zaczerpniętej z kultury góralskiej w spektaklu „Tatrzańska baśń”.

Nagrodę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie otrzymał Zespół „Zorza” z Dereźni (pow. Biłgorajski, woj. Lubelskie) za interesujące poznawczo przedstawienie oryginalnej, tajemnej zwyczajowości związanej z wigilią św. Andrzeja oraz ciekawe przedstawienie społecznej roli szeptaczki w widowisku „Lanie wosku u kowalki”.
Nagroda Starosty Biłgorajskiego powędrowała do Zespołu Regionalnego „Zielony Jawor” z Krempach (pow. Nowotarski, woj. Małopolskie) za komediowy obrazek dramatyczny napisany i zrealizowany ze smakiem i poczuciem formy – spektakl  „Chory na wondziory”.

Sejmikowi towarzyszyły – jak zawsze – wystawy fotograficzne: Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2022, VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI – reportaż fotograficzny Lecha Laskowskiego, Znowu z nami – zespoły z lat dziewięćdziesiątych.

Organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarząd Główny, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.
Patronat i wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Burmistrz Tarnogrodu, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Ambra SA, Barwy Zdrowia i Bank Spółdzielczy w Tarnogrodzie.


Galeria zdjęć

Zespół "Sołtyski" z nagrodą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (2022-10-24) 4 Zespół "Sołtyski" z nagrodą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (2022-10-24) 3 Zespół "Sołtyski" z nagrodą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (2022-10-24) 2 Zespół "Sołtyski" z nagrodą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (2022-10-24) 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności