Świętokrzyskie, jakie cudne!
W dniu 9 czerwca 2025 roku uczniowie klas III-VI Publicznej Szkoły W Jadownikach wraz z wychowawcami wyruszyli na wyjątkową wyprawę w serce Gór Świętokrzyskich w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Świętokrzyskie, jakie cudne – wędrówki po naszej małej ojczyźnie” realizowanej przez p. Edytę Dawiec i p. Anetę Wojteczek.
Celem wycieczki było nie tylko poznanie piękna najstarszych gór w Polsce, ale również odkrywanie tajemnic – geologicznych, przyrodniczych i kulturowych.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Świętej Katarzynie, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali niezwykłe okazy kamieni, minerałów i skamieniałości sprzed milionów lat. Dowiedzieliśmy się, że Góry Świętokrzyskie są jednymi z najstarszych w Europie, a kiedyś znajdowało się tu morze. Dzięki ciekawym opowieściom przewodnika poznaliśmy różne rodzaje skał, nauczyliśmy się je rozpoznawać i zobaczyliśmy skarby natury z całego świata – od agatów po ametysty.
Po wizycie w muzeum wyruszyliśmy pieszo szlakiem na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, należący do Korony Gór Polski. Podziwialiśmy piękno puszczy jodłowej i słuchaliśmy leśnych dźwięków. Po drodze mijaliśmy źródełko św. Franciszka, którego woda według tradycji ma właściwości lecznicze. Na szczycie dzieci z podziwem oglądały gołoborze, które jest charakterystycznym elementem świętokrzyskiego krajobrazu.
Wędrówkę zakończyliśmy w malowniczej wsi Kakonin, gdzie znajduje się zabytkowa drewniana chata – doskonały przykład świętokrzyskiej architektury ludowej.
Wycieczka była nie tylko doskonałą przygodą i lekcją przyrody w terenie, lecz także okazją do integracji, aktywności fizycznej i zachwytu nad pięknem najbliższego regionu. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale z głowami pełnymi wiedzy i wrażeń.
Opracowała: Aneta Wojteczek