Święta Wielkiej Nocy w świetlicy szkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej im. L. i M. Ambrożów w Szerzawach
Święta Wielkanocne to najważniejsze i najstarsze Święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Obfitują one w różnorodność tradycji i zwyczajów ludowych. Jest to bardzo wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Pana Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, a tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie -wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi. Wielkanoc to czas refleksji nad życiem i śmiercią, a przede wszystkim nad wartościami ponadczasowymi: miłością, wiarą i nadzieją. Podtrzymywanie tradycji, obrzędów, zwyczajów, daje człowiekowi, zwłaszcza małemu, odczucie, że jest w życiu coś przewidywalnego i znajomego. Jest to doświadczenie bezcenne, które buduje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Przygotowania do Świąt oraz ich celebrowanie tworzą tradycję, z którą wiążą się niezapomniane przeżycia, wzbogacające dziecko na całe jego życie. Składają się one na wspomnienia z domu rodzinnego, do których chętnie wracamy w dorosłości. Więź międzypokoleniowa, przekazywanie tradycji, budowanie tożsamości, pobudzanie wyobraźni i wrażliwości – te wartości zyskuje dziecko dzięki uczestnictwu w obchodzeniu Świąt.
W świetlicy szkolnej można już było poczuć wielkanocną atmosferę. W tym przedświątecznym okresie wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli w różnych zajęciach inspirowanych tymi Świętami, mającymi na celu poznanie i przypomnienie oraz doświadczenie zwyczajów i tradycji Świąt Wielkiej Nocy. Na ostatnią niedzielę przed Wielkanocą robimy palmy z żywych gałązek wierzb, brzóz, bukszpanu i pierwszych kwiatów lub z krepiny i bibułki. Symbolem Wielkanocy są kolorowe jajka: kraszanki, pisanki, drapanki. Z tymi Świętami wiążą się też tradycyjne potrawy, takie jak: barszcz biały lub żurek, mazurki, baby wielkanocne. Jednym z najważniejszych zwyczajów wielkanocnych jest przygotowywanie koszyczka z pokarmami niesionymi do poświęcenia w kościele, takimi jak: chleb, sól, chrzan, wędlina, jajka, zielone gałązki bukszpanu i bazie. Koniecznie musi być też baranek wielkanocny. Dużą radość sprawia, zwłaszcza dzieciom, polski zwyczaj, mający miejsce w Poniedziałek Wielkanocny – śmigus – dyngus, czyli oblewanie się wodą.
Bardzo ważnym i wciąż kultywowanym zwyczajem jest składanie sobie życzeń. Życzymy zatem Wszystkim, aby tegoroczne Święta Wielkanocne były czasem, w którym wstąpi w nas nowa nadzieja i wewnętrzny spokój. Aby przyniosły każdemu z nas dobre zdrowie, radość, pokój oraz wiarę w serdeczność i życzliwość drugiego człowieka. Niech w naszych sercach zawsze będzie widoczny cudowny blask nadziei Zmartwychwstania.
Opracowanie i fotogaleria: Dorota Matysek

