Spotkanie z policją
20 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, młodszym aspirantem Pawłem Kusiakiem i sierżantem sztabowym Emilem Jarosem. Policjanci spotkali się z uczniami klas VII a, VII b i VIII, którym przedstawili zagadnienia dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich oraz zjawiska cyberprzemocy. Podczas pogadanki uczniowie dowiedzieli się, jaką odpowiedzialność karną mogą ponosić osoby nieletnie w przypadku popełnienia konkretnych czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie praz posiadanie i handel narkotykami.
Panowie policjanci mocno zaakcentowali temat odpowiedzialności karnej za czyny związane z cyberprzestępczością. Zaznaczyli, że należy na nią stanowczo i szybko reagować. Surfowanie w Internecie bywa świetną zabawą oraz inspirującą formą spędzania czasu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie czyhają na każdego w cyfrowym świecie.
Funkcjonariusze policji przypomnieli uczniom również o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego podlegają postępowaniu sądowemu. Omówili możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawili rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym i zamkniętym.
Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkania przebiegały w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Uczniowie mieli czas na wyjaśnienie wątpliwości oraz dodatkowe pytania indywidualne.
Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką, a fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.
Opracowała: Ewa Koprowska

