Logo Gminy Pawłów

W królewskim mieście Sandomierzu

19 czerwca uczniowie klas 4-8 ze Szkoły Podstawowej w Radkowicach razem z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Sandomierza.

Królewskie miasto przywitało nas prawdziwie letnią aurą i zapewniło liczne atrakcje. Pani przewodnik pokazała nam najpierw wspaniałą panoramę rozciągającą się z platformy widokowej na szczycie Bramy Opatowskiej. Następnie odwiedziliśmy zbrojownię, w której można było poczuć klimat dawnych wieków, zakładając epokowy strój lub oglądając różne eksponaty rycerskie czy przeznaczone do tortur. Wartościowa była również opowieść opiekuna wystawy, młodego człowieka pełnego pasji i swobody w używaniu języka zarówno dawnego, jak i współczesnego, który co chwilę wywoływał salwy śmiechu wśród dzieci i opiekunów. Kolejnym punktem okazała się trasa podziemna, wiodąca przez labirynt dawnych piwnic należących do sandomierzan. Wyraźnie można było poczuć towarzyszącego nam ducha legendarnej Haliny Krępianki, która bohaterską śmiercią okupiła obronę Sandomierza przed Tatarami. Przyjemny chłodny spacer zakończył się wyjściem spod budynku Ratusza w samym  centrum miasta. Po chwili przerwy wkroczyliśmy w klimat filmu o słynnym księdzu Mateuszu, którego muzeum przyciąga liczne rzesze turystów. Nasi uczniowie zobaczyli woskowe figury głównych bohaterów, które wyglądały bardzo prawdziwie. Mogli wejść do kuchni na plebani, zasiąść w fotelu komendanta policji, a nawet zrobić sobie zdjęcie z tabliczką przestępcy i wykonać odcisk palca. Po tej miłej wizycie przeszliśmy przez tzw. Ucho Igielne i ulicami miasta udaliśmy się do Zamku. Tu usłyszeliśmy historię jego założenia w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego oraz przeznaczenie. Ogromna budowla budzi niewątpliwy podziw, a informacja, że została tylko jedna czwarta całości dodatkowo uruchamia wyobraźnię, jak mogłaby prezentować się w pełnej okazałości. Wracając znów spacerkiem do Rynku, przyglądaliśmy się wskazywanym przez przewodnika zabytkowym budynkom: Bazylice katedralnej Narodzenia NMP, Colegium Gostomianum, w którym obecnie mieści się szkoła średnia, Domowi Długosza. Pożegnawszy się z panią przewodnik, mieliśmy czas na posiłek i zakup drobnych upominków. Na koniec zastała jeszcze jedna atrakcja – rejs statkiem po Wiśle. Mimo wysokiej temperatury było to przyjemne zakończenie wycieczki z chłodnym powiewem bryzy na twarzy.

Droga powrotna minęła bardzo szybko, bo wszyscy wymieniali się wrażeniami z tej sympatycznej wyprawy do urokliwego miasteczka. Uczniami opiekowały się panie: Mariola Lichocka, Anna Prostak-Latała i Edyta Lipczyńska.

Opracowała: Edyta Lipczyńska

Galeria zdjęć

s00001 s00002 s00003 s00004 s00005 s00006 s00008 s00010 s00011 s00012 s00013 s00014 s00015 s00016 s00018 s00019 s00020 s00021 s00022 s00023 s00024 s00025 s00027 s00028 s00029 s00032 s00033 s00034 s00035 s00037 s00038 s00040 s00041 s00042 s00043 s00044 s00045 s00046 s00047 s00048 s00049 s00050 s00051 s00052 s00053 s00054 s00055 s00056 s00057 s00058 s00059 s00060 s00061 s00062 s00064 s00065 s00066 s00067 s00068 s00069 s00070 s00071 s00072 s00073 s00075 s00076 s00077 s00079 s00080 s00083 s00085 s00086 s00087 s00088
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności