50. rocznica śmierci Michała Basy - patrona biblioteki
05 grudnia 2024r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie poświęcone 50 rocznicy śmierci patrona biblioteki Michała Basy.
Michał Basa urodził się 04 września 1912r., zmarł 12 października 1974r., mieszkał i pracował w Tarczku. W czasie okupacji należał do AK i pod pseudonimem „Mściciel” brał udział w 58 akcjach bojowych, które opisał w książce „ Opowiadania partyzanta”. Za swoje poświęcenie i oddanie ojczyźnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Działacza Kultury.
Był wspaniałym animatorem kultury, część swojego domu oddał na świetlicę, gdzie były wystawiane sztuki teatralne i organizowane konkursy recytatorskie oraz spotkania z ciekawymi ludźmi : Mirą Zimińską-Sygietyńską, Melchiorem Wańkowiczem, Barbarą Wachowicz i Wandą Pomianowską . Powojenna twórczość ukazuje Michała Basę jako piewcę pięknej ziemi rodzinnej, którą kochał, o którą walczył i otaczał czcią. Po jego śmierci ukazał się tomik poezji „ Tobie Ziemio”
Michał Basa w pełni zasługuje na upamiętnienie i naśladowanie w naszej gminie Pawłów.
Spotkanie prowadziła dyrektor biblioteki Anna Michta.
Na uroczystość przybyli wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas, vi-ce wójt Szymon Kosiarski, Marek Sieniek przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie, Halina Pocheć skarbnik, radni : Katarzyna Sikora, Małgorzata Wójcik, Jolanta Bryła, Krzysztof Cieślik, Krzysztof Sławek, Jerzy Hamera, Szymon Wojteczek, Emil Krzemiński, Konrad Kosiarski radny powiatowy, Maciej Bidziński dyrektor GOKSiR w Pawłowie, Marcin Głowacki dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wandy Pomianowskiej, Czesław Iłowski prezes Stowarzyszenia Miłośników Tarczka, przedstawiciele Koła Gospodyń i Gospodarzy w Tarczku, Damian Żabicki wiceprezes Stowarzyszenia Pamięci „ Ponury-Nurt” w Starachowicach, Franiszek Dobrucki, Alicja Imiołek, sołtysi, Czytelnicy biblioteki, Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki, Panie Hanna Złotkowska i Maria Walkiewicz z Radomia- przyjaciółki biblioteki, Klub Seniora, nauczyciele i uczniowie.
Ważnymi gośćmi uroczystości była rodzina patrona biblioteki: Wiesława i Adam Bernaccy, Leokadia i Jan Basa, wnuk Michał Basa z żoną, wnuczka Anna Wojteczek, Wiesława i Józef Rutkowscy.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było czytanie przez Gabrielę Radecką i Teresę Wronę Ballady- „Krajobrazy Pana Michała” , której autorką jest pani Alicja Imiołek. Oprawa muzyczna była w wykonaniu młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mjr Jana Piwnika „ Ponurego” w Rzepinie, która zaśpiewała dwa utwory: „ Wojenko, wojenko”, „Biały Krzyż”. Opiekunem młodzieży jest Ewa Schmalenberg, piosenkę „Da moja Łysico” wykonała córka naszego patrona Wiesława Bernacka, Zespół Pieśni i Tańca Godziembianie działający przy GOKSiR zaśpiewali i zatańczyli „Zastolnioka”, „Polkę z przyśpiewkami” i „Oberka” na koniec rodzeństwo Antonina i Mieszko Sidwa wykonali na wiolonczeli i gitarze utwory:„ Rozkwitają pąki białych róż”, „ Szara piechota”, „ Pierwsza brygada”.
Wiersze Michała Basy recytowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pawłowie: „ List partyzanta do matki” Adam Skorupa, „ Zagapieł się księżyc” Nikola Pocheć, „ Piękna ziemio kielecka” Antoni Radecki.
Franciszek Dobrucki, poeta, działający w Stowarzyszeniu Miłośników Tarczka, przeczytał wiersz swojego autorstwa „ 50 rocznica śmierci Michała Basy’
Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli w bibliotece oglądać wystawę rękopisów Michała Basy, zdjęcia rodzinne, legitymacje, ordery, czasopisma w których są artykuły o Michale Basie.
Dziękujemy za liczny udział w tak ważnej dla BIBLIOTEKI I CZYTELNIKÓW uroczystości.
Foto - Agnieszka Głowacka

