Śladami legend i historii – wycieczka do Wieliczki i Krakowa uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. mjr Jana Piwnika „Ponurego” w Rzepinie
19 czerwca 2026 roku uczniowie klas 4 i 5 Publicznej Szkoły Podstawowej im. mjr Jana Piwnika „Ponurego” w Rzepinie, pod opieką Elżbiety Wojciechowskiej, Marty Bujak oraz Justyny Mazurek uczestniczyli w niezwykle ciekawej wycieczce do Wieliczki oraz Krakowa.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie słynnej Kopalni Soli w Wieliczce – miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas wędrówki trasą „Śladami legend” uczniowie zeszli na głębokość około 135 metrów pod ziemię, pokonując blisko 800 schodów. Przez kilka godzin odkrywali niezwykły podziemny świat solnych komór oraz korytarzy. Towarzyszący grupie przewodnik w interesujący sposób opowiadał legendy związane z kopalnią i jej historią. Dzieci z wielkim zaangażowaniem sprawdzały, czy ściany rzeczywiście są z soli, poszukiwały pierścienia św. Kingi. Odnalazły legendarnego Skarbnika oraz uczestniczyły w zabawach i zadaniach przygotowanych podczas zwiedzania.
W nagrodę za gorliwe spełnianie poleceń Skarbnik podarował każdemu Akt Nadania Zaszczytnego Tytułu Przyjaciela Skarbnika. Uczestnicy zabawy otrzymali również „cukierki” z soli, czyli prawdziwe kryształy solne.
Uczniowie mieli okazję poznać wyjątkowy mikroklimat panujący w kopalni, który od wieków ceniony jest ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Niezwykłe podziemne komory, solne rzeźby i imponujące korytarze zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Nawet obiad smakował wyjątkowo, ponieważ został zjedzony kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi.
Po opuszczeniu kopalni wszyscy udali się do Krakowa. Na Rynku Głównym wspólnie wysłuchaliśmy hejnału płynącego z wieży Kościoła Mariackiego oraz poznaliśmy historię tego wyjątkowego krakowskiego symbolu.
Kolejnym punktem programu była żywa lekcja muzealna w Galerii sztuki polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie, która mieści się w salach I piętra Sukiennic, w sercu Rynku Głównego. Uczniowie klasy 4 poszukiwali odpowiedzi na pytanie: „Czy słońce jest zawsze jednakowo żółte?”, natomiast uczniowie klasy 5 próbowali odgadnąć historie opowiedziane na obrazach wielkich mistrzów malarstwa. Dzieci bardzo aktywnie spędziły czas w Muzeum. Podzieleni na grupy mieli do wykonania zadania i musieli rozwiązać zagadki dyktowane przez przewodników.
Ponadto podczas zwiedzania galerii dzieci miały możliwość odwiedzić wszystkie cztery sale. Zachwyciły się Salą Bacciarellego, prezentującą sztukę z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie zobaczyły Salę Michałowskiego, gdzie podziwiały między innymi słynne wizerunki koni i portrety autorstwa Piotra Michałowskiego. Duże zainteresowanie wzbudziła także Sala Siemiradzkiego z monumentalnymi dziełami historycznymi, w tym słynnym obrazem Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego oraz wspaniałymi pracami Jana Matejki. W Sali Chełmońskiego uczniowie poznali dzieła polskiego realizmu i impresjonizmu, podziwiając między innymi słynne Bociany i Czwórkę Józefa Chełmońskiego.
Na zakończenie wycieczki przyszedł czas na spacer po Rynku Głównym oraz zakupy w słynnych Sukiennicach, gdzie każdy mógł znaleźć pamiątkę przypominającą o tym pełnym wrażeń dniu.
Wycieczka była doskonałą okazją do zdobywania wiedzy poprzez bezpośrednie doświadczenie. Uczniowie poznali polskie dziedzictwo kulturowe, a przy okazji wspaniale spędzili czas. Wszyscy uczestnicy wrócili zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę i niezapomniane wspomnienia.
Opracowała: Elżbieta Wojciechowska

